Kultivácia perál
Pod pojmom kultivácia perál rozumieme ich chov, pri ktorom človek zásahom do prírodného procesu vzniku perly zvýši pravdepodobnosť jej vzniku. Do schránky perlorodky je pri kultivácii vložené jadro z prírodného materiálu, ktoré je v priebehu niekoľkých rokov obaľované perleťou a v schránke perlorodky premenené na perlu.
S kultiváciou perál experimentovali ľudia už v staroveku, skutočný úspech však po mnohých nezdaroch zaznamenal až Japonec Kokichi Mikimoto, ktorý zdokonalil proces kultivácie morských perál Akoya. Vďaka nemu si dnes ženy po celom svete môžu dopriať luxus šperku z pravých perál.
Keď v 30.rokoch po prvýkrát japonskí obchodníci ponúkli svetu šperky z kultivovaných perál, nestretli sa s veľkým úspechom- zákazníci im nedôverovali a nepovažovali ich za „pravé". Vďaka intenzívnej informačnej kampani a priaznivým cenám ale ľudia nakoniec kultivované perly s vďakou prijali.
Dnes je veľká väčšina pravých perál ponúkaných v luxusných i bežných klenotníctvach kultivovaná. Perly nájdené vo voľnej prírode sú- rovnako ako v minulosti- veľmi vzácne a preto nesmierne drahé. Komerčný výlov prírodných perál sa zachoval už len v niekoľko málo oblastiach, napríklad v Bahrajne a v Austrálii.
Vývoj a zlepšovanie procesu kultivácie pokračuje dodnes. V posledných rokoch sa podarilo výrazne vylepšiť kultivačné postupy pri chove sladkovodných perál, ktoré pri použití správnej techniky dosahujú kvalitu porovnateľnú s perlami morskými. Procesy kultivácie sú chovateľmi neustále zdokonaľované, kvalita zberu však stále záleží na čistote prostredia a prírodných podmienkach, v ktorých perly vznikajú.
Perlové šperky vyrobené pred začiatkom 20. storočia majú teda určite čisto prírodný pôvod. Rozsiahlou a vysoko oceňovanou kolekciou takýchto šperkov sa môže pochváliť britská kráľovná Alžbeta II., jednu z najslávnejších prírodných perál, ktorej história siaha až do 16.storočia, vlastnila tiež americká herečka Elizabeth Taylor. Ak vlastníte perlový šperk po babičke pochádzajúci zo začiatku minulého storočia, bude sa s veľkou pravdepodobnosťou jednať o šperk z umelých perál. V prvej polovici 20. storočia boli kultivované perly nedostatkovým tovarom, ktorý si svoju cestu našiel prevažne k japonským a americkým ženám.
Dnes sa perly kultivujú hlavne v Ázii, ďalej tiež v Amerike, Austrálii a Oceánii. Kultivácia prebieha vždy v prirodzenom prostredí- v moriach, jazerách a riekach, a nie v laboratóriách, ako by sa mohlo zdať. Po vyše sto rokoch od prvých pokusov o vypestovanie perál dnes môžeme s istotou vsadiť na vysokú kvalitu kultivovaných perlových šperkov.